TR  /  EN
Fiba Faktoring
KURUMSAL
Fiba Grubu
1987
1987 yılında Hüsnü M. Özyeğin tarafından kurulan Fiba Grubu, bugün ulusal ve uluslararası piyasaların saygın ve bilinirliği yüksek bir katılımcısıdır.

Fiba Grubu, finans ve finans dışı alanlarda faaliyet gösteren, marka değeri yüksek iştiraklerden oluşan bir yatırım portföyüne sahiptir.

Fiba Grubu’nun finans sektöründeki yatırımları bankacılık, leasing, faktoring, sigortacılık, varlık yönetimi ve özel sermaye fonu; finans dışı yatırımları ise havacılık, mağazacılık, gayrimenkul, enerji, gemi inşaası ve liman hizmetleri yatırımlarından oluşmaktadır.
2006
2006 yılında Finansbank A.Ş. ve iştiraklerinin % 46 oranındaki hisselerini Yunanistan'ın en büyük özel bankası National Bank of Greece (NBG)'e 2,774 milyon ABD doları karşılığında satan Fiba Grubu, bu satış sonrası elinde kalan % 9.68 oranındaki nominal hisseyi ise Eylül 2008'de 697 milyon ABD doları karşılığında NBG'ye satmıştır.
2010
Credit Europe Bank N.V. (Hollanda), 9 Şubat 2010 tarihinde Millennium Bank Türkiye hisselerinin % 95’ini satın almak üzere Banco Comercial Portugues ("BCP") ile bir hisse alım-satım sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme, düzenleyici kurumlardan gerekli onayların alınması ile birlikte 27 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 25 Nisan 2011’de yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında Banka’nın unvanı Fibabanka A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

Credit Europe Bank N.V.'ye ait olan % 97,6'lık payın 3 Aralık 2012’de ve Banco Comercial Portuges S.A.’ya ait olan %2,4’lük payın ise 7 Aralık 2012’de Fiba Holding tarafından satın alınması sonucu, Fiba Holding A.Ş. Banka’nın ana sermayedarı konumuna gelmiştir.

Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri olan Fiba Grubu, ulusal ve uluslararası alanda kazandığı başarıları ve saygınlığı şüphesiz ki seçkin ve uzman çalışanlardan oluşan insan kaynağına borçludur. Bu nedenle Fiba Grubu’nun en önemli ve büyük sermayesi insan kaynağıdır.

Bu önemli sermayesine sürekli yatırım yapan Grup, faaliyet gösterdiği 12 ülkede, 15 bini aşkın insana istihdam sağlamaktadır. Grup genelinde çalışanların % 68’si, finansal kuruluşlarda çalışanların ise % 80’i üniversite mezunu olup çalışanların yaş ortalaması 30’dur.
BİZE ULAŞIN
Paylaş